Julian Boss - Gosławski
- Opublikowano: poniedziałek, 25 sierpnia 2014 18:50
Julian Boss - Gosławski urodził się 5 września 1926 w Poznaniu. Ojciec Mieczysław Gosławski był łodzianinem (ur.1897r., zm 1966r.) inżynierem, przed wojną pracował w Gdyni, w Marynarce Wojennej, projektując m.in. okręt wojenny ORP Orzeł. Matka Marianna z domu Sturmer (ur. 1897r., zm. 1980r.) była rodowitą poznanianką i pracowała w biurze Zakładów „H. Cegielski Spółka Akcyjna w Poznaniu”. Julian był ich jedynym dzieckiem. Dzieciństwo przedwojenne spędził w Gdyni, zamieszkując tam od piątego roku życia. Naukę podjął w tamtejszej Powszechnej Szkole oraz w Gimnazjum Jezuickim. Maturę zdawał w Gdańsku, w słynnym Liceum „Conradinum”. W latach 1946 – 1950 studiował na Wydziale Rzeźby PWSP w Sopocie i Poznaniu. Po ukończeniu studiów został wykładowcą w PWSP w Poznaniu. Był członkiem awangardowej grupy poznańskich artystów 4F+R. 1 lipca 1952 roku poślubił Zofię Ulatowską, rzeźbiarkę, z tego związku urodziło się dwóch synów Kajetan oraz Hubert. W 1983 roku rozpoczął związek z Renatą Gostyńską, a w 1990 roku urodziła im się córka Zuzanna. Stała się jego oczkiem w głowie, określił ją jako "najlepsze swoje dzieło jakie stworzył".
Julian Boss - Gosławski wcześnie zrezygnował z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich. Tworzył rzeźby z opalonego drewna i spawanego żelaza. Zwłaszcza spawana stal i inne metale stała się jego głównym środkiem wypowiedzi artystycznej. W tym czasie powstały takie rzeźby jak Ekshumowany, Hiroszima, Pancernik denny. Rzeźba Jeźdźcy, przedstawiająca postacie Bolesława Chrobrego i Ottona III, była wystawiona na Expo 2000 w Hanowerze.
Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku Gosławski zamieszkał w Rybitwach nad Jeziorem Lednickim, parafia Węglewo, gdzie miał swoją pracownię. Zajmował się również rzeźbiarstwem użytkowym. Przed warszawską Zachętą stoją monumentalne lampy jego autorstwa. W Poznaniu wykonał ozdobne kraty dla Szkoły Baletowej, Urzędu Miasta i Arsenału, w Pobiedziskach pomnik Powstańców Wielkopolskich i wszystkich innych poległych za Ojczyznę. Dla parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie wykonał przykościelną dzwonnicę, drzwi wejściowe do kościoła, żyrandole oraz chrzcielnicę. Julian Boss – Gosławski zmarł 24 czerwca 2012 w Gnieźnie, jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Węglewie.